
Кожна компанія, від малої до великої, має свою культуру. У бізнесі з нездоровою культурою працівники виступають в якості індивідуалістів, виконують свої обов’язки, щоб задовольняти свої власні потреби, наприклад, у зарплаті чи перевагах, які надає компанія. Здорова корпоративна культура цінує кожного працівника в компанії незалежно від його посадових обов’язків, як результат працівники працюють як команда, щоб досягти цілей та потреб компанії та своїх власних. Здорова корпоративна культура підвищує ефективність бізнесу в ряді показників: утримання персоналу, репутація компанії, продуктивність праці та якість товару чи послуг.
То де починається корпоративна культура і як її розвивати?
Наймайте правильних людей. Спочатку наймайте людей за пристрасть до роботи та їхні погляди на неї, далі звертайте увагу на досвід, і лише потім на дипломи та відзнаки. Зараз скласти вражаюче резюме не проблема, оскільки є достатньо статей та книжок, які описують, як це правильно та гарно зробити, але Ви повинні знайти людей, які цікавляться тим же що і Ви, які розділяють цінності Вашої компанії. Ви ж хочете, щоб працівники залишалися з Вами надовго та вірили у те, що вони роблять? Задавайте правильні запитання кандидатам: «Що Вам подобається в обраній кар’єрі? Що Вас надихає? Що Вам не подобається робити?». Важливо отримати уявлення про те, у що потенційний працівник вірить. І, як каже мій керівник, важливо спочатку знайти хорошу людину, а лише потім придумати їй обов’язки.
Комунікуйте. Коли у Вас вже працевлаштовані кращі люди, Ви повинні з ними регулярно мати наради і обговорювати, що йде добре, а на що потрібно звернути увагу. Дуже важливо щиро похвалити працівників за їх заслуги, але також важливо звернути увагу на недоопрацювання та дати подальші рекомендації на їх виправлення. Ефективна корпоративна культура це та, яка розпізнає, коли щось не працює і регулює, щоб виправити проблему. Більше того, люди повинні відчувати себе в безпеці і довіряти Вам та розуміти, що вони можуть вільно висловлювати свою думку, не побоюючись наслідків. Ми ще не володіємо телепатичними здібностями, тому я завжди кажу своїм працівникам, щоб вони говорили про те, що їх турбує. Як відомо, проблеми не існує, допоки про неї не говорять. Зі своїми працівниками я щотижня маю індивідуальні наради тривалістю близько 30 хвилин. Так, це займає весь робочий день, але без цього ніяк. На таких нарадах ми обговорюємо операційні завдання (10% часу), проекти (70%), ідеї та проблеми, з яким зіткнувся працівник (10%), і, звичайно, на кінець залишаються «3 сестри» (10%). 1 сестра – директиви або чіткі інструкції, що працівник має зробити, 2 – інформація, якою працівник має володіти для виконання своїх службових обов’язків, і на завершення 3 сестра – компліменти, 2-3 похвали за якісно виконану роботу та досягнуті результати. Мистецтво спілкування ставить акцент на розмову, але слухати не менш важливо. Тому Ви як керівник повинні більшість часу слухати своїх працівників під час таких нарад, а не навпаки.
«Політь бур’ян». Навіть найкраща корпоративна культура може бути скомпрометована. Ким? Скигліями – людьми, які завжди всім незадоволені, які завжди бачать лише погане у компанії та її працівниках. Скиглії не обов’язково публічно виступають зі своїми скаргами та невдоволеннями. Вони не встануть на нараді і не скажуть все, що, на їхню думку, не так з компанією, відділом чи іншими речами у компанії. Замість цього, вони переміщаються по організації в індивідуальному порядку, сіючи сумніви та розповсюджуючи плітки. Іноді це просто такий характер людини: вони скиглили на своїй останній роботі і будуть скиглити на наступній. Іноді ці люди просто не підходять Вашій корпоративній культурі. Конструктивна критика потрібна, але постійні скарги та скиглення токсичні. Визначте цих людей і замініть їх. Навіть якщо людина має великий і потрібний Вам досвід роботи, її скиглення буде мати епідемічний вплив у компанії. Пам’ятайте, не має незамінних людей.
Працюйте важко, веселіться гучно. У глобальній економіці ми можемо виміряти прив’язку трудової етики до рівня продуктивності. Не багато галузей промисловості в ці дні процвітають, працюючи лише сорок годин на тиждень . Корпоративні культури, де всі розуміють, що інколи потрібно працювати понаднормово, процвітатимуть, якщо ця «жертва» визнається і, відповідно, винагороджуються. В ІТ галузі вже нікого не здивуєш понаднормовими годинами, але це все компенсовується у тому чи іншому вигляді. Працівники розуміють, щоб компанія розвивалася, потрібно, щоб клієнти були задоволенні, тому інколи доводиться жертвувати вихідними або довше затриматися на роботі. У нас у компанії такі жертви в повній мірі компенсовуються. Також, наша компанія розуміє, що окрім роботи мають бути святкування, які нас об’єднують. Вже доброю традицією стали наші корпоративні свята, такі як Новий Рік та День компанії, ну й звичайно свято Миколая для діток наших працівників. Побачити як ми святкуємо можна на нашому каналі YouTube.
Будьте амбітними. “Не будуйте маленькі плани: у них не має магії, від якої захоплює дух”, − сказав колись Даніел Барнхем. Амбіції іноді розглядаються як негативні риси, але без них ми б зупинилися у розвитку. Вам потрібна культура, яка підтримує великі кроки і має сильні переконання. Будуйте великі плани та мрійте, і тоді люди підуть за Вами, і тоді буде захоплювати дух. Зараз у SoftServe працює 2800+ працівників і наша ціль трансформувати компанію та до 2017 року вирости до 8000 працівників. Правда ж велика та амбітна ціль? Особисто мене вона мотивує, як думаю і більшість моїх колег, котрі хочуть бути причетними до творення історії успіху нашої компанії.
Взяти навіть наші проекти, до прикладу міжнародну конференцію IT Weekend Ukraine (ukraine.itweekend.ua). Конкуренція на ринку ІТ конференцій велика, та ми хотіли зробити щось на порядок інше, так як ціллю був не заробіток від конференції, а створення якісного заходу за мінімальної ціни для учасників та перекриття лише собівартості конференції. І у нас це вийшло, і ми вже другий рік поспіль організовуємо одну з найбільших міжнародних ІТ конференцій в Україні, за найнижчою в Україні вхідною ціною квитка.
Чи інший наш проект – перша всеукраїнська нагорода Ukrainian IT Awards (itawards.ua). Навіть керівництво спочатку не до кінця вірило у цей проект, та дало нам шанс його реалізувати. Вони бачили, що ми вірили в його успіх і у нас горіли очі. Зараз нагороджують кращих журналістів, маркетологів, HR-ів, от і ми подумали за ІТ ринок. Чому не нагороджують ІТ спеціалістів? І ми вирішили виправити цю ситуацію. Близько 200 заявок на участь у проекті за 2 роки та 12 переможців, яких урочисто нагороджували у Києві на церемонії.
Колись хтось дуже влучно сказав: «Прагніть піднятися так високо, як Ви собі це можете лише уявити».
Будьте різними. При наборі студентів для MBA програм більшість закладів не просто набирає усіх бажаючих та платоспроможних. Щоб був обмін досвідом та зав’язувалися цікаві дискусії, важливо, щоб студенти мали різний досвід, працювали в різних галузях, проживали в різних географічних областях, мали різні політичні чи навіть релігійні вірування. Великі культури будуються на тлі розмаїття, досвіду та інтересів. Ці відмінності генерують енергію, яка має вирішальне значення для будь-якої компанії. У свою команду я завжди беру людей, які є кращі за мене у певних сферах та мають різну освіту та досвід. Усього знати не можна, і бути експертом у всьому теж. Беріть людей, які Вас доповнять та зроблять Вашу команду у кінцевому результаті сильнішою. Сильна команда, ключ до успіху!
Створіть простір. У передових дослідницьких центрах та компаніях, надають стільки простору для взаємодії, скільки для цього потрібно. Створюються місця, де люди з різних напрямків збираються разом, наприклад кімнати для нарад, кухні, спортзали, місця в коридорах з дошками та пуфами чи навіть курилки. Власне, така взаємодія допомагає створити нові та революційні ідеї. Маркетолог та інженер бесідують за кавою на кухні. Фінансист та програміст зустрічаються один одного в спортзалі. Корпоративна культура формується у фізичному просторі. Подивіться на свої місця у компанії і запитайте себе: “Чи стимулюють вони взаємодію та комунікацію між різними напрямками та відділами?”.
Загляньте у майбутнє. Дивіться далеко в перед. Психологи кажуть, що люди схильні переоцінювати те, що можуть зробити за рік, але часто недооцінюють те, що можуть зробити за п’ять років. Культура повинна дивитися вперед, а не тільки в місяці та квартали, але в роки вперед і навіть десятиліття. У нашій компанії ми маємо прогнози на 5 років вперед. Ми плануємо наші прибутки так само, як і наші витрати та інвестиції. Ми маємо план ініціатив, і знаємо, які, як і коли будуть запроваджуватися протягом наступних 5 років. Звичайно, що такі плани не складаються раз і залишаються в незмінній формі, це живий організм, який постійно переглядається та оновлюється.
І як сказав Малкольм Х: «Майбутнє належить тим, хто готується до нього сьогодні».