
Працюючи з ринком праці, я неодноразово стикався з ситуаціями, коли кандидати не добре відгукувалися про компанію, при цьому ніколи в ній не працювавши. І яким сильним не був би Ваш бренд роботодавця, такі думки можуть значно його погіршити. Що ж робити у таких ситуаціях та звідки починати?
Погодьтеся, що коли людина надсилає резюме у компанію, вона очікує на зворотній зв’язок. Це не обов’язково має бути телефонний дзвінок або запрошення на співбесіду, достатньо листа з словами: «Дякуємо за Ваш інтерес до нашої компанії! Ми отримали Ваше резюме і якщо Ваш профіль відповідатиме вимогам нашої вакансії, ми обов’язково з Вами зв’яжемося ». На жаль, за своєю природою люди рідко зауважать, що комунікація компанії щодо вакансії була доброю чи відмінною, але якщо комунікація була поганою або взагалі відсутньою, вони обов’язково розкажуть про це усім. І тут чекайте на пост у соціальних мережах, статтю на блозі або професійному форумі. Отже, як цього уникнути?
Отримали резюме – надайте відповідь. Ви скажете, що Ви отримуєте вдень 100 резюме, і це неможливо? Можливо! Підготуйте заготовку відповіді, щоб не набирати текст кожного разу, а ще краще створіть автоматичну відповідь з повідомленням про те, що резюме потрапило до Вас і є в процесі обробки. Колись у компанії SoftServe ми теж мали таку проблему, та ми її успішно вирішили разом з командою рекрутингу завдяки автоматизації. Проте нічого ідеального не має, звісно, збої є і у нас, але ми робимо усе можливе, аби їх було якомога менше та кожен кандидат отримав відповідь.
Рекрутери – лице компанії. Впевніться, що Ваша команда рекрутерів є дійсно професіоналами і що їм не бракує навичок етикету. Одного разу побачив ситуацію, коли рекрутер сварився по телефону з кандидатом (напевне, думав, що таким методом можна швидше переконати кандидата). Рекрутер вдався до дрібних образ і фамільярності, в той час як кандидат перевершив його. Кандидат, отримавши такий зворотній зв’язок, поділився негативним досвідом у соціальній мережі. Дружба – дружбою, а служба – службою! Рекрутер з часом покинув команду. Такі ситуації потенційно обмежують кількість зацікавлених кандидатів. Кандидати з негативним досвідом більш красномовні, ніж ті, хто має позитивний досвід. Ті, хто відчувають, що з ними повелись неправильно, з ймовірністю у 99% опублікують свої історії он-лайн. Загалом, Ваш бренд роботодавця піддасться критичному ударові, який буде важко ліквідувати. І тут вже не важливо, яку гарну картинку Ви створили навколо Вашого бренду і скільки ресурсів та часу Ви на це витратили.
Повага, повага, і ще раз повага. Кандидати докладають зусиль, щоб прийти вчасно і добре підготовленими (хоча відверто не усі ), точно знають що зробити, аби сподобатись роботодавцю. Але коли цю поведінку не схвалюють, це може залишити погане враження про компанію. Приділіть час для розгляду кваліфікації та підготовки кандидата, на яку позицію він претендує, повністю оцініть його кандидатуру під час співбесіди. Співбесіда повинна тривати щонайменше 20-30 хвилин. Кандидат відчує і буде вдячний, що йому дали шанс, навіть якщо і не буде подальшого працевлаштування. У будь-якому випадку, вияв ввічливості та поваги – це надійний шлях до підтримки провідного та сильного бренду роботодавця, щоб привабити навіть найбільш пасивних кандидатів.
Зворотній зв’язок – обов’язковий. У 2005 році я проходив співбесіду у одній із 10 найбільших компаній України. Позицію я тоді не отримав, але я не отримав і жодного зворотного зв’язку від рекрутера після співбесіди, навіть після двох моїх листів. Нещодавно представники цієї компанії телефонували мені з пропозицією роботи, але, як то кажуть, «осадочок» залишився. Ні, дякую!
Будьте відвертими у рішеннях працевлаштування з Вашими кандидатами. Поясніть кандидату чітко, протягом якого часу Ви надасте відповідь. І коли цей час настав, прокомунікуйте рішення компанії. Кандидат буде вдячний, незалежно від рішення.
Підсумовуючи, роботодавці та рекрутери повинні пам’ятати, що повага це двостороння дорога. Хочете, щоб поважали Вас, поважайте інших! І навіть, якщо кандидат образився та реагує на Вас і Вашу компанію критично, пам’ятайте, «око за око» не найкращий підхід для вашого бренду роботодавця.